Kafa kaşıntısı neden kaynaklanır?

Kaşınma hissi tüm ciltte görülebilen ve aşırı olmadıkça önemsenmeyen bir şikayettir. Saçlı deride kaşınma genellikle kepekle birlikte olduğu için kaşınırken kişinin kıyafeti kepeklenir ve ek bir sıkıntıya neden olur. Diğer taraftan aşırı kaşınma probleminde ise travma sebebiyle kafa derisi ve saçlar da zarar görebilir. Yani buradan anlaşılması gereken kafa kaşıntısı basite alınmamalıdır. Kafa kaşınması için bir çok neden vardır. Sıklık ve ciddiyetine göre şu şekilde sıralanabilir.

 • Yağlı egzama; genellikle mantarla birlikte olur.
 • Kafada mantar (malessezia furfur- pitrosporum ovale adlı mantarlar)
 • Sebore; aşırı yağlanma şeklinde görülen kaşıntılı bir durumdur, seboreik dermatitte denir.
 • Seboreik dermatit; aslında seboreyle aynıdır. Ciltteki iltihabi bulgular daha şiddetli olur.
 • Sivilce
 • Kıl dibi iltihaplanması
 • Şampuan, jöle, krem gibi ürünlere bağlı gelişen alerjik durum
 • Çok sık yıkama; cildin savunma mekanizmaları bozulur.
 • Çok seyrek yıkama; kir tabakası kaşıntı yapabilir.
 • Sedef hastalığı
 • Saç biti; ısırdıkça rahatsız eder.
 • Sabun kullanımı; cildi ve saçı çok kurutabilir.
 • Aşırı cilt kuruluğu
 • Aknetrend veya benzeri sivilce tedavisi ilaçları

Kafada Kaşınma

Kafa kaşınması nasıl geçer ?

Saç biti varsa bit ilacı, mantar ve yoğun kepek varsa climbazol içeren şampuan tercih edilmelidir. Yağlı egzama (sebore, seboreik dermatit) ve sedef varsa ve TTO ( Tea Tree Oil ) ve bitkisel kortizon meyan kökü extresi içeren solusyonlar kullanılır. Bunun dışında banyo sıklığı dengelenip,  alerji yapabilecek ürünlerden uzak durulmalıdır. Çok sıcak ve soğuk su kullanılmamalıdır. Gerekiyorsa şampuan değiştirilmelidir.

 

Share

Sebore Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi daha çok kökten kaynaklanan sorunla ortaya çıkar ancak saçlı deride görülen hastalıklara bağlı saç dökülmesi de olabilir.

Saç dökülmesi yapan cilt hastalıkları;

Seboreik dermatittir.

Saçlı deride mantar

Kıl kökü iltihapları

Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana saç ekimidir. Cilt hastalıkları arasında en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş birliği yoktur. Ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayet ederler.

Seboreik dermatitin saç dökülmesini artırması şu şekilde izah edilebilir.

-Kullanılan kortizonlu solusyonlar saç kökünde ve ciltte atrofi (incelme) yapabilir, bu sebeple sebore tedavisinde kortizonlu merhemler değil bitkisel kortizon olan meyan kökü ve TTO (Tea Tree Oil) içeren ürünler tercih edilir.

-Cilt hasarı köklerin beslenmesini bozabilir.

-Aşırı kaşımak köke zarar verebilir.

-Dermatit cilt kalitesini bozabilir.

-Aşırı yağ saça zarar verebilir.

-Cildin mikroplara karşı dayanma gücü azalır.

-Sebore mantar oluşma sıklığını çok arttırır (normalde çok seyrekken sebore de mantar görülme oranı % 60 tır).

 

Share

Saç Egzaması

Seboreik dermatitin bir formu olan egzama vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır,yapısı gereği en sık rastlanan yerlerden biriside saçlı deridir.Tam bir alerjik reaksiyon olmasa da klinik bulgular alerjiye çok benzer.Saçlı deri egzamasının sebebi çok açık değildir ama aşırı yağlanma olması ve hastaların % 60 kadarında mantar (malassezia furfur) görülmesi hastalığın mantar ve yağ metebolizmasından olduğunu düşündürür.Bunun dışında stres,tahriş edici şampuan kullanımı,saç ilaçları kullanımı,boya ve benzeri kimyasallar,jöle kullanımı gibi saçlı deriye uygulanan maddelerle de olabileceği bilinmektedir.

Klinik olarak deride kırmızılık,kaşıntı,aşırı kepeklenme,yağlanma ve nemlilik vardır.Seyrek olarak bu bulgulara saç dökülmesi de eşlik eder.

Saç egzaması tedavisi TTO ve meyan kökü extractı içeren solusyonlar ve kortizon içeren solusyonlarla yapılır.Kortizonlar saçlı deriyi incelterek saç dökülmesi yapabilir bu sebeple diğerleri tercih edilebilir.

Seberik dermatit hakkında daha fazla bilgi ve detay’ın yer aldığı http://www.seboreikdermatit.net sitesini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Share

Kepek Nedenleri

Kepeklenme cilt katmanlarının hızlı değişiminden kaynaklanan bir durumdur ve saçlı deri ve tüm ciltte görülür.En sık görüldüğü alan saçlı deridir ama yağ salgısının fazla olduğu diğer vücut alanlarında da görülür.

Kepek  nedenleri:

En sık rastlanan sebep saçlı deri mantarıdır (malessezia furfur) ve kepek şikayeti olan kişilerin % 60 kadarında görülür.

Sebore (seboreik dermatit-egzama);toplumun % 3-5 kadarında görülür en ağır kepeklenem bu hasta görülür ve genellikle yağlanma,saç dökülmesi ve kaşıntı şikayetide vardır.

Bunların dışında daha hafif kepeklerde ise şu sebepler görülür;

Hormonal dengesizlikler

Bazı hastalıklar

Aşırı  terleme

Yetersiz temizlik , saçın seyrek yıkanması ve iyi durulanmaması

Alerjik hassasiyetler

Yorgunluk

Duygusal stres

Şeker, yağ, nişastanın  fazla  tüketimi

Dengesiz, yanlış beslenme

Yoğun  saç spreyi, jöle  kullanmak

Sağlıklı olmayan saç boya maddelerinin yanlış kullanımı

Soğuk hava ve yaşanılan ortamın havasının kuru  sıcak olması

Şapka veya eşarpların sıkı bağlanması, saçlı derinin yeterince havalanamaması

Hafif kepeklenmede bu sorunların düzeltilmesi ve sıradan bir kepek şampuanı kullanmak yeterli olabilir ancak ağır olgularda TTO ve meyan kökü özütü içeren solusyonlar kullanılmalıdır.

Share

Seboreik Dermatit Bitkisel İlaçlar

Seboreik dermatit tedavisi uzun süren ve sık tekrarlayan bir hastalıktır bu sebeple tedavisinde yan etkisi olmayan ürünler kullanmak mantıklı bir yaklaşım olur.Bitkisel ilaçlar denilince akla bitkilerden elde edilen ilaçlar gelir bunların bir kısmı kocakarı ilaçları denilen ve etkinliği kanıtlanmamış karışımlardır ve etkinlikleri şüphelidir diğer gurup ise fabrika ortamında oranları bilimsel deneylerle belirlenmiş etkinliği deneysel çalışmalarla kanıtlanmış ürünlerdir.Fabrika ortamında üretimde her bitkisel özün miktarı, bu oranlarda elde edilebilecek başarılar ve olabilecek yan etkiler yüzlerce denek üzerinde basamak basamak denenerek tespit edilir.

Seboreik dermatit tedavisi için geliştirilen 2 bitkisel öz vardır ve şu şekilde etkilidir.

TTO (Tea Tree Oil);

Avustralyada yetişen bir ağaçtan elde edilir.Seboreik dermatitte % 60 oranında rastlanan mantarı tedavi edici özelliği yanı sıra ciltteki kızarıklık,pullanma gibi klinik bulgularıda yok eder.

Meyan kökü extractı;

Ülkemizde yaygın olarak yetişmektedir.Bitkisel kortizon içermektedir kortizonlu kremler gibi etki ederken kortizonun yan etkilerine sebep olmaz,özellikle kaşıntı ve kızarıklık için oldukça etkilidir.

Saçlı deri Seboreik Dermatit tedavisinde % 4-5 TTO,  % 1 meyan kökü içeren solusyonlar kullanılır.Çok daha düşük oranlarda TTO içeren şampuanlar üretilse de bu tür şampuanların herhangi bir olumlu etkisi olması beklenmez.

Bitkisel ürünler uygun yoğunluklarda yeterince etkili olur ve ciddi yan etki yapmazlar.

Share

Saçlı Deride Kaşıntı

Kaşıntı tüm ciltte görülebilen ve aşırı olmadıkça önemsenmeyen bir şikayettir.Saç kaşıntısı genellikle kepekle birlikte olduğu için kaşınırken kişinin kıyafeti kepeklenir ve ek bir sıkıntıya sebep olur.

Saçlı deri kaşınması için bir çok sebep sayılmaktadır.

-Mantar (malessezia furfur);saçlı deri kaşıntılarında en sık görülen sebeptir

-Sebore;aşırı yağlanma şeklinde görülen kaşıntılı bir durumdur

-Seboreik dermatit;aslında seboreyle aynıdır ciltteki iltihabi bulgular daha belirgindir.

-Sivilce ve kıl dibi iltihapları

-Kullanılan ürünlere bağlı gelişen alerji

-Çok sık yıkama

-Sedef hastalığı (psörüazis)

-Saç biti (pediculozis kapitis)

Saç kaşıntısında Tedavi:

Tedavi soruna göre değişir.Bit varsa bit ilacı,mantar varsa TTO içeren solusyonlar,sebore,seboreik dermatit ve sedef varsa meyan kökü özütü ve TTO içeren solusyonlar kullanılabilir.

Bunun dışında banyo sıklığı dengelenmeli,alerji yapabilecek ürünler kullanılmamalı,çok sıcak ve soğuk su kullanılmamalıdır.

Share

Kepek Problemi

Kepek deri hastalıkları içinde en çok görülendir. Kepeğin Latince adı Pityriasis capitistir. Seboreik dermatitin inflamatuar olmayan hafif bir tipidir.

Normalde insan derisi kendini yenilediğinden deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşan yeni hücreler tarafından yukarı doğru itilir.

Genellikle kılların bulunduğu bölgelerde kepeklenme olur.

Mevsimlere ya da bazı dış etkenlere bağlı olarak miktarında artma olabilir.

Kepek sorunun da bu değişim  süreci  aşırı hızlanmıştır ve çok sayıda hücre atılımı olduğundan, bu hücreler kümeler oluşturarak döküldüğünden  gözle görülebilir hal alır.

İnsanlar kepek problemini saçlı deride ki kuruluğa bağlasa da bu doğru değildir.Şampuanla yıkamanın kuruluğa neden olduğunu düşünür ve saçlarını  daha seyrek  yıkarlar.

Kepek tam olarak tedavi edilemese de ,kontrol altına alınabilir. Kepek  yaş ilerledikçe azalabilir.

Yoğun kepek olgularında durum daha farklıdır doğal cilt değişim sürecinden farklıdır.Deri altında yerleşen malassezia furfur adlı mantarın oluşturduğu çok rahatsız edici şiddette bir kepek olur.Kepeğe ek olarak kaşıntıda vardır.Bu tarz mantarlarda mantarın tedavi edilmesi gerekir mantar tedavi edilmezse şampuanlarla kepek kısmen azalsa da kısa sürede yeniden rahatsız edici düzeylere gelir.Yoğun mantarlarda tedavi şampuanlarla değil uygun solusyonlarla tedavi edilmelidir.Tedavi mantar ilacı içeren solusyonlarla yapılabileceği gibi daha az yan etkiye sebep olan TTO içeren solusyonlarla da yapılabilir.

Share