Seboreik Dermatit Nasıl Bulaşır?

Kısaca seboreik dermatit bulaşıcı değildir. Vücudun neresinde görülürse görülsün bu durum değişmez. Seboreik dermatit (yağlı egzama ) vücudun her yerinde görülebilen bir hastalıktır. En sık yerleşim yeri kıllı alanlardır. Bunlardan da en sık görüldüğü yer kafa derisidir. Kıllı alanlar dışında kasık, kadınlarda meme altları, burun üstü gibi yağ salgısının fazla olduğu yerlerde görülür. En çok sorulan sorulardan birisi “Yağlı Egzama Bulaşıcı mı?” şeklinde olmaktadır. Seboreik dermatitin bulaşıcılığına 2 açıdan bakmak gerekir.

Şöyle ki ; Kılsız alanlarda sebep genellikle bulunamaz ve tedavide daha çok kortizon kullanılır. Kıl olan alanlardan saçlı deride sebep genellikle mantardır (malesezia furfur- pitriazis sporum-pitriazis ovale adlarıyla anılan mantardır) ve tedavide mutlaka mantar öldürücü madde ( climbazol, ketokonazol, TTO gibi ) içerikli ürünler kullanılması gerekir. Genellikle tedavide kortizon veya yan etkisi olmayan bitkisel kortizon içeren meyan kökü özü kullanılır. Bunlara ek olarak var olan mantar tedavi edilmezse hastalık gerçek anlamda tedavi edilmemiş olup, şikayetler bir süre sonra geri başlar çünkü mantarlar yeniden çoğalabilir.

Saçlı deride seboreik dermatitin en sık sebeplerinden biri mantardır. Ancak bu mantar bildiğimiz diğer mantar hastalıkları gibi değildir. Normalde insanın saçlı derisinde hastalık yapmadan yaşayan bir mantardır ve yağlı egzama olduğunda sayıca çok artar. Yani aslında bu mantar neredeyse herkesin kafasında vardır. Ama herkeste yağlı egzama yapmaz. Bu açıdan bakıldığında şu rahatlıkla söylenebilir. Yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Bulaşıcı olmadığı için çevredeki hastalardan korunmaya gerek yoktur.

Vücuttaki seboreik dermatit dışındakilerde mantar zaten olmadığı için bulaşıcılıktan söz etmeye bile gerek yoktur. Yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Hoş görünmese de uzak durmaya, iğrenmeye ya da korunmaya gerek yoktur.

Seboreik dermatit olan birinden size bulaşmaz yakın ilişkinizi engellemenize gerek yoktur.

Share

Yağlı Egzama Krem

Yağlı egzama tedavisi krem, merhem, losyon ve şampuan gibi çeşitli formlarda ürünlerle tedavi edilebilmektedir. Önemli olan kullanılacak ürün ya da ilaç hastalığın olduğu alana göre değişmektedir. Çünkü bu sorun vücudun bir çok yerinde olabilmektedir. Kılsız alanlardaki yağlı egzama krem ve merhemlerle, kıllı alanlardakiler ise şampuan ve losyonlarla tedavi edilir.

Kremle Yağlı Egzama Tedavisi

Kıllı bölge dendiğinde daha çok saç, sakal, bıyık, kaş akla gelir ve bu bölgelerde kortizon içeren losyonlar ya da kortizonların yaptığı yan etkilere sebep olmayan bitkisel kortizon ( meyan kökü extractı- fito steroid) içeren ve ek olarak mantar etkili TTO (Tea Tree Oil) içeren ürünler kullanılır. Kıllı alanlardan saçlı deride şampuanlarda kullanılmalıdır. Şampuan olarak Seboderm Şampuan gibi climbazol içeren şampuanlar veya ketokonazol içeren şampuanlar kullanılır. Seboderm Şampuan günlük kullanıma uygun kalitede üretilmiştir. Diğer yağlı egzama şampuanları haftada 2 defadan fazla kullanılırsa saçı yıpratabilir.

Diğer vücut alanlarındaki egzama ve yağlı egzama için merhem ve krem kullanılır demiştik. Yine bunlarda kortizon içerenler veya bitkisel kortizon içerenler vardır. Kortizonun yan etkileri olduğu ve hastalığın kronik yani uzun tedavi süreci gerektireceğini bilerek bitkisel kortizon olan meyan kökü extractı içeren merhemler tercih edilmelidir.

Yağlı egzama bitkisel krem dendiğinde akla meyan kökü extractı içeren merhemler gelir. Bunların en bilineni Pruzon Pomad merhemdir. Pruzon Pomad merhem bitkisel kortizon yanı sıra kalamin, cinko oxit ve TTO ( Tea Tree Oil ) gibi maddeler de içermektedir. Egzamanın daha çok yüz bölgesinde görülmesi sebebiyle fondöten renginde üretilmiştir, bu sayede sürüldüğü alanda kirliliğe sebep olmaz.

Yağlı egzama için kremler, losyonlar ve şampuanlar kullanılır, bölgeye göre seçim yapılır, kronik ve tekrarlama eğilimi yüksek hastalık olduğu için kortizonlar gibi yan etkisi olmayan bitkisel ürünler tercih edilir.

Share

Yağlı Egzama Saç Ekimi

Saçlı derinin hastalığı olup, çok şiddetli olabileceği gibi hafif formda da olabilir.Yağlı egzamanın saç dökülmesi yapabileceği şeklinde görüşler vardır. Ancak bu kesin bilgi değildir. Yağlı egzama saç dökülmesi yaparsa tedaviyle büyük oranda geri çıkar ancak dökülmenin üzerinden çok zaman geçerse artık kökler tümüyle öleceğinden çıkmayabilir. Yağlı egzama için saç ekimi yapılabilir ancak öncesinde egzama bulgularının belirgin ölçüde düzeltilmesi gerekir.

Saç kayıplarında sebep ne olursa olsun en ciddi tedavi şekli saç ekimidir. İlaçlarla yeterli cevap alınmadıysa ekim planlanır. Saç ekimi dökülmeyen ense alanından alınan saç köklerinin dökülmüş alana ekilmesi şeklinde uygulanan bir işlemdir. Ekim yapılacak alanda dökülme sebebi ailesel değil de iltihap, mantar hastalığı, yağlı egzama gibi cilt hastalığından dolayı olmuşsa ve cilt sorunu aynı şekilde devam ediyorsa ekilen saç kökleri de aynı sebeple dökülebilir. Bu durum kesin olmamakla birlikte aynı sorunun ekilen köklere de zarar verebileceği görüşler vardır, aksi görüşler de vardır..

Buradan şu sonuca varılabilir; yağlı egzama olan bir kişide saç dökülmesinin sebebi yağlı egzama ise saç ekim tedavi bitiminde yani hastalık iyileştikten sonra yapılmalı ve hastalığın tekrar ortaya çıkmasını engellemek için ekimden hemen sonra climbazol içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Yoksa hastalık yeniden alevlenip ekilen köklere de zarar verebilir.

Yağlı egzama olmasına rağmen saç dökülme sebebi erkek tipi yani genetikse bu durumda saç ekimi yapılabilir çünkü o hastada yağlı egzama köke zarar vermiyor demektir. Ekim yapmadan 1 hafta kadar önce cildi rahatlatmak için gibi kortizon içermeyen bitkisel seboreik dermatit ilaçları ile cilt rahatlatılmalı sonrasında ekim yapılmalıdır. Ekimden önce kortizonlu solusyonlar kullanmak ekilecek köklere zarar verebilir çünkü kortizonlar yara iyileşmesini geciktiren maddelerdir. Ekimden sonra yine hastalığın alevlenmesini engellemek için climbazol ve zink pyrithione (çinko pirition) içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Yağlı egzama da saç ekimi yapılabilir ancak önce hastalık tedavi edilmeli, cilt rahatlatılmalı sonra ekim yapılmalıdır. Yoksa ekilen kökler kullanılacak ilaçlardan ve egzamadan olumsuz yönde etkilenebilir.

 

Share

Yağlı Egzama Bulaşıcımıdır?

Seboreik dermatit vücudun her yerinde görülebilen bir hastalıktır. En sık yerleşim yeri kıllı alanlardır. Bunlardan da en sık görüldüğü yer kafa derisidir. Kıllı alanlar dışında kasık, kadınlarda meme altları, burun üstü gibi yağ salgısının fazla olduğu yerlerde görülür. En çok sorulan sorulardan birisi “Yağlı Egzama Bulaşıcı mı?” şeklinde olmaktadır. Yağlı egzamanın bulaşıcılığına 2 açıdan bakmak gerekir.

Seboreik Dermaatit Bulaşır mı

Şöyle ki ;

Kılsız alanlarda sebep genellikle bulunamaz ve tedavide daha çok kortizon kullanılır.

Kıl olan alanlardan saçlı deride sebep genellikle mantardır (malesezia furfur- pitriazis sporum-pitriazis ovale adlarıyla anılan mantardır) ve tedavide mutlaka mantar öldürücü madde ( climbazol, ketokonazol, TTO (Tea Tree Oil) gibi ) içerikli ürünler kullanılması gerekir. Genellikle tedavide kortizon veya yan etkisi olmayan bitkisel kortizon içeren meyan kökü özü kullanılır. Bunlara ek olarak var olan mantar tedavi edilmezse hastalık gerçek anlamda tedavi edilmemiş olup, şikayetler bir süre sonra geri başlar çünkü mantarlar yeniden çoğalabilir.

Kafada Mantar En Sık Sebeptir!
Saçlı deride hastalığın sık sebeplerinden biri mantardır dedik ancak bu mantar bildiğimiz diğer mantar hastalıkları gibi değildir. Normalde insanın saçlı derisinde hastalık yapmadan yaşayan bir mantardır ve yağlı egzama olduğunda sayıca çok artar. Yani aslında bu mantar neredeyse herkesin kafasında vardır ama herkeste yağlı egzama yapmaz. Bu açıdan bakıldığında şu rahatlıkla söylenebilir. Yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Bulaşıcı olmadığı için çevredeki hastalardan korunmaya gerek yoktur.

Saçlı deri dışındakilerde mantar zaten olmadığı için bulaşıcılıktan söz etmeye bile gerek yoktur.
Yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Hoş görünmese de uzak durmaya, iğrenmeye ya da korunmaya gerek yoktur. Son olarak yağlı egzama olan birinden size bulaşma riski yoktur.

Share

Kafada Seboreik Dermatit

Kafa derisi saç sebebiyle görünmediği için bu alandaki seboreik dermatit görsel olarak sorun yaratmaz ama dayanılmaz düzeyde kepek yapması daha ciddi bir görsellik sorunu yaratır. Saçlı deri diğer vücut alanları gibi cilt hastalıkları sıkça görülen bir bölgedir. Saç derisi daha yağlı olması sebebiyle yağ kaynaklı hastalıklarda daha sık görülmektedir. Saçlı deri egzaması hastalığıda bunlardan birisidir. Genel anlamda egzama olarak değerlendirilsede aşırı kepek olması seboreik dermatit teşhisi koydurur. Hastalık hakkında yapılan araştırma ve bulgular aşağıdaki belirtilerini ortaya koymaktadır.

Kafada seboreik dermatit belirtileri

  • Aşırı kepeklenme
  • Islaklı hissi
  • Kırmızılık
  • Kaşıntı

Kafada seboreik dermatit nedenleri

Sebebi net olarak ortaya konamamıştır, aşırı yağlanma ve cildin çok hızlı yenilenmesi olarak açıklanır. Ama bunların gerçek sebebi kesin bilinmemektedir. Genel inanış “mallsezia furfur ” adlı mantar hastalığına bağlı olarak geliştiği yönündedir.

Bunun dışında ağır stres, alerjik ürün kullanımı gibi faktörlerde sayılır.

Tedavi seçiminde bu faktörler göz önüne alınmalıdır.

Share

Seboreik Dermatit Riski

Bebeklerde; Baş bölgesinde görülür ve halk arasında konak diye adlandırılır. Bebeklerde birde bez bölgesindegörülebilir ,farklı bezlerin kullanımıyla bu sorun düzelebilir, bu bez bölgesinde görülen seboreik dermatit başka hastalıklarla karışabilir.

Genellikle başlangıcı sebase bez aktivitesinin arttığı ergenlikten sonra ortaya çıkmakla birlikte en çok 18-40 yaş arasında erkeklerde görülür. Bu dönemlerde görüldüğünde  tedavi edilsin veya edilmesin kendiliğinden kaybolup tekrar ortaya çıkabilir.

Saçlı deri ve kıllı alanlarda ( saçlı deri, göğüs, sakal, sırt ) daha çok yerleşir hastalık bu yüzden yetişkin erkeklerde sık görülür.

Seboreik dermatit daha çok yağlı ciltli ve yağlı saçlı insanlarda görülür.

Akne ve sedef hastalığı ile birlikte görülebilir.

Alkol tüketiminin fazla olması, yoğun duygusal  stres yaşanması, immün sistemin baskılandığı durumlarda artabilir.

Parkinson hastalarında görülme sıklığı yüksektir.

Soğuk havalarda alevlenmeler gösterir.

Konu ile alakalı detaylı bilgi için http://www.seboreikdermatit.net sitesinden faydalanabilirsiniz.

Share