Yağlı Egzama Bulaşıcımıdır?

Seboreik dermatit vücudun her yerinde görülebilen bir hastalıktır. En sık yerleşim yeri kıllı alanlardır. Bunlardan da en sık görüldüğü yer kafa derisidir. Kıllı alanlar dışında kasık, kadınlarda meme altları, burun üstü gibi yağ salgısının fazla olduğu yerlerde görülür. En çok sorulan sorulardan birisi “Yağlı Egzama Bulaşıcı mı?” şeklinde olmaktadır. Yağlı egzamanın bulaşıcılığına 2 açıdan bakmak gerekir.

Seboreik Dermaatit Bulaşır mı

Şöyle ki ;

Kılsız alanlarda sebep genellikle bulunamaz ve tedavide daha çok kortizon kullanılır.

Kıl olan alanlardan saçlı deride sebep genellikle mantardır (malesezia furfur- pitriazis sporum-pitriazis ovale adlarıyla anılan mantardır) ve tedavide mutlaka mantar öldürücü madde ( climbazol, ketokonazol, TTO (Tea Tree Oil) gibi ) içerikli ürünler kullanılması gerekir. Genellikle tedavide kortizon veya yan etkisi olmayan bitkisel kortizon içeren meyan kökü özü kullanılır. Bunlara ek olarak var olan mantar tedavi edilmezse hastalık gerçek anlamda tedavi edilmemiş olup, şikayetler bir süre sonra geri başlar çünkü mantarlar yeniden çoğalabilir.

Kafada Mantar En Sık Sebeptir!
Saçlı deride hastalığın sık sebeplerinden biri mantardır dedik ancak bu mantar bildiğimiz diğer mantar hastalıkları gibi değildir. Normalde insanın saçlı derisinde hastalık yapmadan yaşayan bir mantardır ve yağlı egzama olduğunda sayıca çok artar. Yani aslında bu mantar neredeyse herkesin kafasında vardır ama herkeste yağlı egzama yapmaz. Bu açıdan bakıldığında şu rahatlıkla söylenebilir. Yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Bulaşıcı olmadığı için çevredeki hastalardan korunmaya gerek yoktur.

Saçlı deri dışındakilerde mantar zaten olmadığı için bulaşıcılıktan söz etmeye bile gerek yoktur.
Yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Hoş görünmese de uzak durmaya, iğrenmeye ya da korunmaya gerek yoktur. Son olarak yağlı egzama olan birinden size bulaşma riski yoktur.

Dermotto © 2022