Saç Egzaması

Seboreik dermatitin bir formu olan egzama vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır,yapısı gereği en sık rastlanan yerlerden biriside saçlı deridir.Tam bir alerjik reaksiyon olmasa da klinik bulgular alerjiye çok benzer.Saçlı deri egzamasının sebebi çok açık değildir ama aşırı yağlanma olması ve hastaların % 60 kadarında mantar (malassezia furfur) görülmesi hastalığın mantar ve yağ metebolizmasından olduğunu düşündürür.Bunun dışında stres,tahriş edici şampuan kullanımı,saç ilaçları kullanımı,boya ve benzeri kimyasallar,jöle kullanımı gibi saçlı deriye uygulanan maddelerle de olabileceği bilinmektedir.

Klinik olarak deride kırmızılık,kaşıntı,aşırı kepeklenme,yağlanma ve nemlilik vardır.Seyrek olarak bu bulgulara saç dökülmesi de eşlik eder.

Saç egzaması tedavisi TTO ve meyan kökü extractı içeren solusyonlar ve kortizon içeren solusyonlarla yapılır.Kortizonlar saçlı deriyi incelterek saç dökülmesi yapabilir bu sebeple diğerleri tercih edilebilir.

Seberik dermatit hakkında daha fazla bilgi ve detay’ın yer aldığı http://www.seboreikdermatit.net sitesini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Dermotto © 2022