Yağlı Egzama Saç Ekimi Yapılır mı?

Saçlı derinin hastalığı olup, çok şiddetli olabileceği gibi hafif formda da olabilir.Yağlı egzamanın saç dökülmesi yapabileceği şeklinde görüşler vardır. Ancak bu kesin bilgi değildir. Yağlı egzama saç dökülmesi yaparsa tedaviyle büyük oranda geri çıkar ancak dökülmenin üzerinden çok zaman geçerse artık kökler tümüyle öleceğinden çıkmayabilir. Yağlı egzama için saç ekimi yapılabilir ancak öncesinde egzama bulgularının belirgin ölçüde düzeltilmesi gerekir.

Saç kayıplarında sebep ne olursa olsun en ciddi tedavi şekli saç ekimidir. İlaçlarla yeterli cevap alınmadıysa ekim planlanır. Saç ekimi dökülmeyen ense alanından alınan saç köklerinin dökülmüş alana ekilmesi şeklinde uygulanan bir işlemdir. Ekim yapılacak alanda dökülme sebebi ailesel değil de iltihap, mantar hastalığı, yağlı egzama gibi cilt hastalığından dolayı olmuşsa ve cilt sorunu aynı şekilde devam ediyorsa ekilen saç kökleri de aynı sebeple dökülebilir. Bu durum kesin olmamakla birlikte aynı sorunun ekilen köklere de zarar verebileceği görüşler vardır, aksi görüşler de vardır..

Buradan şu sonuca varılabilir; yağlı egzama olan bir kişide saç dökülmesinin sebebi yağlı egzama ise saç ekim tedavi bitiminde yani hastalık iyileştikten sonra yapılmalı ve hastalığın tekrar ortaya çıkmasını engellemek için ekimden hemen sonra climbazol içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Yoksa hastalık yeniden alevlenip ekilen köklere de zarar verebilir.

Yağlı egzama olmasına rağmen saç dökülme sebebi erkek tipi yani genetikse bu durumda saç ekimi yapılabilir çünkü o hastada yağlı egzama köke zarar vermiyor demektir. Ekim yapmadan 1 hafta kadar önce cildi rahatlatmak için gibi kortizon içermeyen bitkisel seboreik dermatit ilaçları ile cilt rahatlatılmalı sonrasında ekim yapılmalıdır. Ekimden önce kortizonlu solusyonlar kullanmak ekilecek köklere zarar verebilir çünkü kortizonlar yara iyileşmesini geciktiren maddelerdir. Ekimden sonra yine hastalığın alevlenmesini engellemek için climbazol ve zink pyrithione (çinko pirition) içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Yağlı egzama da saç ekimi yapılabilir ancak önce hastalık tedavi edilmeli, cilt rahatlatılmalı sonra ekim yapılmalıdır. Yoksa ekilen kökler kullanılacak ilaçlardan ve egzamadan olumsuz yönde etkilenebilir.

 

Dermotto © 2022